Meny

Expertsvar

Ansvarar entreprenören 
även för växter på gård?

Vi har anlagt en ny innergård åt en bostadsrättsförening. Vi har även planterat ett antal växter på innergården. Besiktningsmannen påstår vid slutbesiktningen att det ska vara en etableringsbesiktning efter 6 månader och att vi är ansvariga för skötsel av växter fram till dess. Stämmer det verkligen? Entreprenaden blev för övrigt godkänd vid slutbesiktningen. AB 04 är avtalat.

Svar: Etableringsbesiktning av växter är ingen besiktningsform som finns upptagen i kap. 7 i AB 04 och finns inte heller definierat i begreppsbestämningarna i standardavtalet. Enligt AB 04 så anses entreprenaden vara avlämnad vid en godkänd slutbesiktning. I och med ett godkännande av entreprenaden så övergår som utgångspunkt även risken för skador på entreprenaden på beställaren. Observera att du som entreprenör alltid måste lämna över tydliga skötselanvisningar till beställaren. Om beställarens avsikt är att det ska vara någon form av etableringsbesiktning för växter efter slutbesiktningen och att entreprenören ska stå för skötseln fram till dess så ska detta framgå i kontraktshandlingarna. Det ska vara tydligt för att du som entreprenör ska kunna kalkylera med kostnader för skötseln.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Får besiktningsmannen förlänga garantitiden när det är oklart om fel föreligger?
Entreprenadjuridik
Får man avbryta pågående arbeten om inte beställaren betalar?
Entreprenadjuridik
Om vi lämnar ett indikativt anbud – vad får det för konsekvenser?
Entreprenadjuridik
När används incitamentsavtal och hur funkar det?
Entreprenadjuridik
Min underentreprenör fakturerar från ett nytt bolag. Måste jag acceptera det?
Entreprenadjuridik
Måste entreprenören alltid ”finstäda”?
Entreprenadjuridik
I entreprenadkontrakt ställs ibland krav på skriftlig form. Räcker det med e-post?
Entreprenadjuridik
Får beställarens projektledare beställa ÄTA-arbeten?
Entreprenadjuridik
Ingår samordning av arbetarskydd vid övertagande av samordningsansvar som regleras i AB 04 kap 3 § 9?
Entreprenadjuridik
Vilket standardavtal ska användas när man utför ROT-arbeten på uppdrag av privatpersoner?