Meny

Expertsvar

Rätten att utföra ÄTA-arbeten

Vi har ett entreprenadavtal med en beställare där standardavtalet AB 04 utgör en av kontraktshandlingarna. Nu har vi fått reda på att beställaren tänker låta en annan entreprenör utföra ÄTA-arbeten. Har beställaren rätt att göra så?

Svar: I ett entreprenadavtal där AB 04 ingår har en entreprenör rätt att utföra sådana ÄTA-arbeten som beställaren vill få utförda (se AB 04 kap 2 § 3). Beställaren har alltså inte rätt att låta en annan entreprenör utföra ÄTA-arbeten. Om beställaren ändå gör detta är beställaren skyl­­dig att ersätta er för kostnader som ni får på grund av detta och för utebliven vinst (se AB 04 kap 6 § 2).

Hej! Om du är medlem i Sveriges Byggindustrier behöver du förnya din prenumeration vilket du enkelt gör här och därefter kan du fortsätta att läsa alla artiklar.

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Senaste frågorna

Entreprenadjuridik
Vi bygger i en utförandeentreprenad (AB 04) en gångbro över en cykelväg åt en kommun. Nu håller beställaren inne pengar i projektet med hänvisning till att vi har en tvist om krav på vite i en annan entreprenad som vi har utfört åt beställaren. Får de göra så?
Entreprenadjuridik
Vi har fått ett CM-uppdrag (Construction management) av ett kommunalt bostadsföretag som innefattar såväl projektledning som byggledning med ABK 09 som standardavtal. I vårt uppdrag ingår att bistå beställaren vid upphandlingen av cirka 25 olika entreprenörer och leverantörer (enligt LOU) i en så kallad delad entreprenad. Nu undrar vi vem som skulle betraktas som huvudentreprenör enligt den nya lagen (2018:1472) om entreprenörsansvar för lönefordringar?
Entreprenadjuridik
Vi har ett entreprenadavtal med en beställare där standardavtalet AB 04 utgör en av kontraktshandlingarna. Nu har vi fått reda på att beställaren tänker låta en annan entreprenör utföra ÄTA-arbeten. Har beställaren rätt att göra så?
Entreprenadjuridik
Vi uppförde ett hus åt en konsument där standardavtalet ABS 18 utgör kontraktshandling. Konsumenten påstår att det föreligger en 2-årig garantitid. Stämmer det?
Entreprenadjuridik
Vad innebär ”budgetpris” egentligen?
Entreprenadjuridik
Vi lämnade anbud på ombyggnation av en skolfastighet som handlades upp enligt LOU. Vi blev inte tilldelade kontraktet och har nu begärt ut vinnande anbud. Den upphandlande myndigheten har dock sekretessbelagt stora delar av anbudet med motiveringen att det skulle skada det anbudsgivande företaget om uppgifterna lämnades ut, bland annat angivna à-priser och referensförteckning. Har de rätt att göra så?
Entreprenadjuridik
För tre år sedan bildade vi ägare en bo­stadsrättsförening och avtalade om uppförande av flerbostadshus med vårt bolag. ABT 06 skulle gälla. Vi avgick ur sty­relsen snarast möjligt. Nu kräver föreningen att vi ska avhjälpa fel på vitvaror. Då föreningen valde vitvarorna anser vi att garantitiden gått ut. Föreningen anser att garantitiden är fem och inte två år då vi företrädde både föreningen och vårt bolag vid köpet. Vem har rätt?
Entreprenadjuridik
Mitt företag har ett ramavtal med ett kommunalt bolag. Får även det bolagets dotterbolag avropa från ramavtalet? Bolaget nämns inte i avtalet. Upphandlingen har skett enligt lagen om offentlig upphandling (”LOU”).
Entreprenadjuridik
Vi har renoverat ett badrum åt en konsument på löpande räkning. Vi har kommit överens om ett timpris för arbetet men har inte bestämt något om ersättning för resor. Har vi rätt att få betalt för våra resekostnader?
Entreprenadjuridik
Vi har utfört en tillbyggnad på totalentreprenad med ABT 06 som avtal. Entreprenaden slutbesiktigades och godkändes för två år sedan. Nu gör beställaren gällande ett väsentligt fel i denna tidigare entreprenad (för låg takhöjd) och kräver ersättning. Vi har meddelat beställaren att vi inte tänker avhjälpa eftersom beställaren har godkänt takhöjden. Beställaren innehåller nu beloppet i ett av våra andra projekt. Är detta okej?

Vi har förtydligat vår personuppgiftspolicy. Läs mer här om hur vi hanterar personuppgifter och cookies. Här hittar du mer information om GDPR.